חושבים איך לשנות את החיים? רוצים להחליף מקצוע? אולי חולמים להיות סטייליסט מזון? במה, בעצם, עוסק סטייליסט מזון?

נתחיל מעובדה שהצגה נכונה של מזון חשובה לא פחות הכנתו הנכונה. בעולם של היום, "לא צולם – לא קיים!" אז מה, בעצם, תפקידו של סטייליסט מזון בכל זה? הרי, יש שף, יש אוכל, יש צלם. למה לפנות לסטייליסט? סטייליסט מזון מקצועי הוא אמן בתוספת של כשרון קולינרי. כמו כל אמן, סטייליסט מזון משתמש בצבעים, צורות, מרקמים ותאורה ליצירת סיפור שלם באמצעות…מזון! כלומר,   במקום צבעי שמן והפסטל, הוא עובד עם דגים, גזרים ופטרוזיליה. עד עכשיו זה ברור. מדוע? על מנת ליצור מנה לצילום שמעורר תיאבון. עושה חשק. גורם לנו לרצות את זה כאן ועכשיו. מעצבי מזון עובדים בתעשיות שונות: הוצאות ספרים, מגזינים, מסעדות וחברות קייטרינג וחברות תעשייה.

אם אתה foodie עם נתיעה לאמנות - עבודה זו בשבילך!

הפיכת מזון להיות פוטוגני זאת לא משימה קלה, כמו שאפשר לחשוב. לא משנה כמה טוב אתה במקצוע, תמיד יש אתגרים ובעיות שחייבת לפתור. כאן ועכשיו. משום שלא מדובר בצילום מוצר רגיל, כמו תיקים או נעליים. מדובר במוצר עדין, לפעמים חם, לפעמים קפוא, לפעמים שביר או משנה צבע או מרקם. סטייליסט מזון טוב חייב לגשת לעבודה חמוש במגוון רחב של כלים וטכניקות כדי להפוך כל אוכל ליפה ומעורר תיאבון.

דבר ראשון, סטייליסט מזון חייב להיות אשף במטבח. גם אם הוא עובד בשיתוף פעולה עם שף. למה? משום שלטבח מקצועי, ללא ספק, יש את היכולת להכין מנה טעימה, אך אף אחד לא מבטיח שתהיה גם פוטוגנית. רוצים דוגמה? המבורגר או חמין. טעימים ככל שיהיו, אלו המוצרים הדורשים "שמיניות באוויר" מצדו שסטייליסט מזון על מנת להיראות טוב בתמונה. תעשו ניסוי קטן, בפעם הבא שאתם מזמינים   המבורגר, צלמו אותו. יצא לכם תמונה כמו על הפוסטרים או בספרי הבישול? לא? לא כל כך מפתיע. עכשיו, מה עם חמין? הצלחתם לזהות את כל המרכיבים של המנה בתמונה? או שזה נראה לכם כמו… כן, לא נעים לומר. לכן, הדבר הראשון, סטייליסט מזון צריך להבין את כל הפרטים הקטנים של הכנת המנה. לדעת מתי ירקות ישנו צבע ולא יהיו יותר יפים, לדעת מתי לעצור את הבישול של הפסטה כדי שלא תצא עיסתית בתמונה. לדעת לבצע קינוחים ברמה מושלמת. יש לכם את זה? אז יש עוד כמה דברים שתצטרכו ללמוד…

למשל, להמציא סיפורים לספר אותם באמצעות אביזרים שונים. הצופה מצפה לראות אוכל מקסיקני מוגש בצלחת מקסיקנית צבעונית או בסביבה שמזכירה את מקסיקו. לכן, סטייליסטית מזון הוא גם זה שברוב המקרים דואג לבחור אביזרים וכלים. כמו למשל, מפות או רקעים, צלחות, פרחים, חומרי גלם ואביזרים המשלימים שעוזרים "ליצור סיפור". זה יכול להיות משקפי סבתא או תמונה ישנה, כמו בדוגמה של "לביבות סבתא" או כלים אתניים, כמו בתמונה של ארוחת בוקר ארגנטינאית.

ללמוד את אמנות הצילום, כמובן!

מדוע ללמוד צילום, אם סטייליסט מזון עובד בשיתוף פעולה צמוד עם צלם? הכנת מנה יפה, שמת אותה על הסט… השאר זה כבר לא העניין שלך. זהו שלא. סטייליסט מזון פשוט חייב לדעת את חוקי הקומפוזיציה ותאורה על מנת שאוכל לדבר באותה שפה עם הצלם ולהעביר לו את ראייה שלו של התוצאה הסופית. כן,   מי שראוה בראש איך התמונה אמורה לצאת,   זה סטייליסט מזון ולא הצלם.   כמובן, שיש הרבה צלמי אוכל כשרוניים, מנוסים ומקצועיים שיודעים גם הם ליצור סיפור ולהגיע לתוצאה המושלמת. במקרה כזה, אני משווה את העבודה של סטייליסט מזון וצלם לגידול ילדים. אבא או אימא כמובן מסוגלים לגדל את הילד לבד, בלי עזרה של ההורה השני. אבל   כמה שזה יותר כיף ונכון לגדל אותו ביחד, כאשר כל הורה מביא עמו את העולם שלו. חוץ מזה, לעבוד ביחד זה הרבה יותר יעיל ומהר. בזמן שהסטייליסט מטפל במנה ובסט,   הצלם מכוון את התאורה ודואג לכל הפרטים הטכניים. מה שהוא, הצלם, בדרך כלל מעדיף לעשות, מאשר ללכלך את הציוד ברוטב "אלפרדו" או בקצפת צמחית. כמובן, שכאשר מדובר בצילומי וידאו,   עבודתו של סטייליסט מזון הופכת להיות לחשובה עוד יותר, כי ברוב המקרים הוא זה שמבצע את ההכנה בפועל מול המצלמה.

לסיכום, סטייליסט מזון הוא למעשה האדם היצירתי והמקצועי שמכין מזון עבור צילום. סטייליסט מזון עובד בשיתוף פעולה הדוק עם שפים, עורכים וצלמים. עם זאת, במקרים רבים, סטייליסט מזון הוא גם צלם אוכל מצוין. כמובן שלכל סטייליסט מזון יש מספר טריקים קטנים על מנת ליצור תמונה מושלמת. עלים נדבר בכתבה הבאה.

פאולין שובל- אשת קולינאריה וסטייליסטית מזון. עיתונאית ויועצת תקשורת לשעבר, היום עוסקת פאולין בתחום של סטיילינג מזון ומפתחת מתכונים. לפאולין מדור קבוע במגזין "דרך האוכל". את דרכה בעולם האוכל התחלתי לאחר ההשתתפות בתחרות "מאסטר שף 3", שם זכתה בהכרת הקהל ועד היום מחזיקה בשיא מנות מצטיינות של כל העונות. מקצוע של סטיילינג מזון מאפשר לפאולין לשלב את שתי אהבות חייה -האוכל והתקשורת: מדי יום יוצרת פאולין תוכן איכותי, חדשני ומעניין, מפתחת מתכונים ומשתתפת בפרסומות וסרטוני הדרכה.

אודות המחבר

תגובה אחת
  1. Liquean Cream

    You have observed very interesting points! ps nice internet site.

השארת תגובה