סיכום קורס סטיילינג מזון

מאת פאולין שובל

קורס סטיילינג מזון הראשון יצא לדרך...

במהלך אוקטוב-נודמבר אחרונים, התקיים הקורס הראשון לסטיילינג מזון לצילום מטעם Foodstylepro. בכתבה זו, אשמח לספר לכם על החוויה המשותפת שלי ושל  התלמידים ולסכם את הנושאים שלמדנו. 

Foodstylepro הוקמה על ידי לפני למעלה מ-5 שנים במטרה להיות הכתובת המקצועית בכל הקשור לסטיילינג המזון לצילומי סטילס וtable top. כמו כן, החברה נותנת מענה גם בפיתוח מוצר, בניית תפריטים והפקת חומרים שיווקיים לחברות העוסקות בתחום האוכל.  מאז הקמתה, השתתפתי בעשרות  פרויקטים פרסומיים ושיווקיים. צברתי המון ניסיון ויידע מקצועי. הרצון להעביר יידע ולהכשיר אחרים תמיד היה קיים אצלי, אך לקח זמן להבין מה בדיוק אני רוצה ללמד ובאיזו  מסגרת…

כך או כך,  התגבשתי בדעתי לפתוח קורס לסטיילינג מזון לצילום סטילס והקבוצה הראשונה התמלאה תוך ימים ספורים. רוב המשתתפים בה, כך ייצא,  באו מרקע של  צילום  מקצועי, עובדים  כצלמים  מקצועיים תקופה ממושכת והחליטו להרחיב את הידע המקצועי שלהם גם לתחום צילום  המזון.

ראשית, חייבת לומר מספר מילים  על צילום  המזון:  מדובר תחום התמחות  בזכות עצמו, אותו אני יכולה להשוות לצילום מוצר. כמו בצילום מוצר הפרטים  הקטנים, דיוק בתאורה והשליטה בקומפוזיציה מאוד חשובים כאן ואפילו יותר. אך בנוסף, נדרש גם ידע בטיפול באוכל עצמו. זה לא אומר שהצלם  חייב לדעת גם לבשל את המנה,  אך הוא כן צריך להיות מוכן לשים את היד בתוכה, לא לפחד להתלכלך, בקיצור.  הרבה צלמים (וטובים), במיוחד אלו שבאים מתחום הפורטרטים, צילום משפחתי והאירועים חשים קושי ב״לגרום לדבר״ לקערת סלט או לכרע עוף: הרי אין בהם חיים. אם הגישה הזו כמובן  שאפשר להתווכח,  אך במקום ״לבזבז זמן״ על ויכוחים, פשוט הבשלנו את השרוולים ונכנסנו לעובי העוגה.

״…דרך העדשה המנה והסידור שונים מהותית מאשר מבט דרך העין. תודה רבה על גילוי עולם חדש! אני נהנתי מאוד גם מהתיאורטי וגם מהפרקטיקה״, מספרת תלמדת הקורס.

בנוסף,  למדנו לעבוד מסודר ״לפי הבריף״.  למדנו על  תהליכי העבודה עם  הלקוח או עם משרד פרסם/מדיה, תרגלנו עבודה לפי בריף וגם יצרנו סוגים  שונים של צילומים, המיועדים  לסוגי מדיה שונים.

״…הקורס עוזר לי מאוד בהרבה דברים:  בתכנון מראש של הפריים (תמונות להשראה, רשימת זוויות צילום , רשימת פרופס – הכל מראש) בתכנון הכמויות שצריך להביא…״ מסכם חוויה אחד התלמידים.

חוץ מללמוד לצלחת מנה ולסגנן צלחת, למדנו לספר סיפור העומד מאחוריה. איך לגרום לצופה לשנות  את התוכניות לארוחת הערב? איך לעורר תיאבון במבט אחד? איך לעלות באדם זיכרונות מילדות או מטיול במזרח הרחוק?  המפגש השני שלנו עסק בדיוק בזה. 

אני חושבת זאת הייתה גולת הכותרת של הקורס: ללמוד לספר סיפור באמצעות אוכל.  שיחקנו משחק מפתיע, החלפנו זיכרונות והפעלנו את הראש – הכל במטרה אחת בלבד: להתחיל לחשוב מחוץ לקופסה, לשבור את  המוסכמות ולהתחיל ליצור משהו חדש, מרגש ואמתי. 

״…דגש בעיקר על המזון עצמו, על הצורך להעביר את הטעמים, להפעיל חושים אצל הצופה, פחות על הפרופס מסביב. אני מנסה להקפיד על יצירת סיפור ואווירה , משהו שלא הקפדתי עליו לפני כן, ״ חולק אתנו תלמיד אחר.

״…כל הקורס היה יציאה מאזור הנוחות – עם זאת שאת ליד זה הופך את זה ליותר קל – ההתנסויות בקורס תרמו המון להבנה התיאורטית…״

המפגש האחרון היה לנו קצת עצוב שהקורס מגיע לסיומו. פתחנו בשיח סביב שיעורי הבית והופתעתי לגלות יצירות מהממות של התלמידים שלי. אני יודעת  ששיעורי בית הפכו  בבית הספר היום לפחו פופולאריים,  אך לנו  הם  עשו  רק טוב.  נכון שלא קל למצוא זמן  במהלך שבוע עמוס בעבודה ובמחויבות למשפחה. לכן,  אני רק מעריכה יותר את המאמץ  של תלמידי הקורס – להגיע ליצירה כמה שיותר מדויקת ולמלא את כל הדרישות.

״…לא היה קושי מיוחד. היה לי קל להתחבר לכל נושא הקומפוזיציות והפרופס ( למדתי צילום מקצועי והום סטיילינג – שני עולמות שמתחברים פה יחד ). היה קל להבין ולהתחבר לתוכן הנלמד כי הכל היה מלווה בהסבר מאוד מפורט בע"פ ובכתב + תמונות להדגמה. המצגות של שיעורים עוזרות לי מאוד כשעולות שאלות!״

״כל עבודה שאני ניגש עם ביטחון וידע של איך להכין את האוכל ככה שיראה טוב בצילומים הסודות הקטנים שעזרו להוציא את התמונות הרבה יותר טובות…״ מספר תלמיד הקורס.

לסיכום,  זאת הייתה חוויה מדהימה שמילאה אותי בתחושה של  גאווה, אותה אני חשה כשהיום  אני רואה את העבודות של תלמידי הקורס. אני שמחה לראת איך כולם מתקדמים  במקצוע, איך יוצרים ולוקחים את עצמם  הכי רחוק שאפשר.  כל  אחד ואחת מהם אנשים מוכשרים (ולא בזכותי) שזכיתי להכיר, מאחלת לכולם הצלחה גדולה ובטוחה שעוד נפגש בהמשך הדרך…­­

 

נ.ב. ואנחנו כן  נפגשם. לאחרונה תלמידי הקורס התחילו לקחת חלק בהפקות אוכל שונות.  אני שמחה שגם בין  התלמידים יש שיתופי פעולה ושיח משותף.

אודות המחבר

השארת תגובה